Παρασκευή 2 Μαΐου 2014

ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΗΤΤΗΤΟ ΤΟ ΜΙΝΙ!!!!!
Συνέχισε με νίκη  το ΜΙΝΙ του ΑΣ «ΛΟΚΡΟΣ» στο Κλειστό της Αταλάντης, όπου για στην πρεμιέρα του β΄ γύρου του πρωταθλήματος μίνι μπάσκετ της Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε, στον Ζ΄ Όμιλο  την Τετάρτη 23-4-2014 αντιμετώπισε τον ΑΣ «ΑΠΟΛΛΩΝ» ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ.
Η ομάδα μας στο 1ο  δεκάλεπτο ξεκίνησε μουδιασμένα, δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους της να προηγηθούν στο σκορ στο πρώτο τετράλεπτο με 3-8. Σιγά-σιγά ισορρόπησε το παιχνίδι και παρά το ότι είχε να αντιμετωπίσει ψηλότερους αντιπάλους, με υπομονή  «οδήγησε»  την μπάλα κοντά στο καλάθι εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της στις «συνεργασίες», προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με σκορ 18-11.
Στο 2ο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν. Η άμυνα «έδεσε» και περισσότερο θυμίζοντας προηγούμενα παιχνίδια, ενώ η επίθεση παρά τις αλλαγές συνέχισε να είναι παραγωγική. Το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 32-17 υπέρ της ομάδας μας.
 Το 3ο δεκάλεπτο άρχισε να φαίνεται η κούραση από το παιχνίδι της προηγούμενης ημέρας. Παρά την παραγωγικότητα της στην επίθεση με «όπλο» τις καταπληκτικές, για την ηλικία τους, κατά περιόδους αλλαγές της μπάλας μεταξύ των παιχτών της, οι αντίπαλοι της δικαίωσαν τη φήμη της καλογυμνασμένης ομάδας. «Πέρασαν» τη μπάλα κοντά στο καλάθι, εκμεταλλεύτηκαν τα σωματικά τους προσόντα και παίζοντας δυνατά, πάντα σε αθλητικά πλαίσια, σκόραραν πιο εύκολα.  Επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 13-09.
Στο 4ο δεκάλεπτο, όπως ήταν αναμενόμενο οι φιλοξενούμενοι πιο ξεκούραστοι αύξησαν την πίεση. Εκμεταλλευόμενοι και κάποιες απουσίες παιχτών μας, την κούραση και την πολυήμερη αποχή κάποιων λόγω γιορτών, το σκορ πήγαινε καλάθι-καλάθι.   Ο ΑΣ «ΑΠΟΛΛΩΝ» ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά, και τα κατάφερε τελικά κερδίζοντας οριακά το τελευταίο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να είναι 53-35 για τον ΑΣ «ΛΟΚΡΟΣ».
Συγχαρητήρια και πάλι σε όλα τα παιδιά  για την εξαιρετική προσπάθεια που έκαναν δείχνοντας σοβαρότητα και δίνοντας όλες τους τις δυνάμεις σε ένα δύσκολο παιχνίδι.
Ο επόμενος σημαντικός αγώνα μας είναι το τοπικό «ντέρμπι», με τον ΑΜΣ «ΚΥΝΟΣ» ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ, την Κυριακή στις 27-4-2014, στο Κλειστό των Λιβανατών.
Πάμε γερά παιδιά να κερδίσουμε και αυτό το παιχνίδι και να διατηρήσουμε το αήττητο!!!

ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!!

Η ομάδα  ΜΙΝΙ ΜΠΑΣΚΕΤ  του ΑΣ «ΛΟΚΡΟΣ» στο Κλειστό των Λιβανατών την δεύτερη αγωνιστική του β΄ γύρου του πρωταθλήματος της Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε. στον Ζ΄ Όμιλο,  την Κυριακή  27-4-2014 αντιμετώπισε τον ΑΜΣ «ΚΥΝΟΣ» ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ.
Στο 1ο  δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό, με τους γηπεδούχους να επιστρατεύουν τη δύναμη και τα φάουλ για να αναχαιτίσουν την ομάδα μας. Αντιμετωπίζοντας, ιδιαίτερα τους ψηλούς της ομάδας μας, με ιδιαίτερη δύναμη στα όρια του σκληρού φάουλ, κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Σκορ δεκαλέπτου 04-07 υπέρ του ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ.
Στο 2ο δεκάλεπτο τα πράγματα  άλλαξαν ελάχιστα. Η άμυνα  και από τις δυο ομάδες ήταν πλέον ασφυκτική με πολλά φάουλ, αλλά η επίθεσή μας συνέχισε να είναι άστοχη, όμως πιο παραγωγική. Το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 10-17 υπέρ της ομάδας μας.
Το 3ο δεκάλεπτο άρχισε να φαίνεται η διαφορά των δυο ομάδων. Η ομάδα μας μπήκε πιο αποφασισμένη στο γήπεδο, η παραγωγικότητα στην επίθεση αυξήθηκε  και με «όπλο» την ταχύτητα, στο 5ο λεπτό η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 16 πόντους. Ο προπονητής  μας,   έδωσε περισσότερη συμμετοχή σε μικρότερους ηλικιακά παίχτες, ενώ οι αντίπαλοι συνέχισαν με ελάχιστες αλλαγές. Επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 06-11
Στο 4ο δεκάλεπτο, όπως ήταν αναμενόμενο οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση. Το παιχνίδι έγινε πιο «ελεύθερο» χωρίς να δίνεται ιδιαίτερη σημασία στην άμυνα, με το τελικό σκορ να είναι 28-40 για τον ΑΣ «ΛΟΚΡΟΣ».
Σε ένα «κακό» παιχνίδι θα πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στους αθλητές μας   για την εξαιρετική προσπάθεια που έκαναν δείχνοντας σοβαρότητα, χωρίς να παρασυρθούν από το σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων τους.  Δίνοντας όλες τους τις δυνάμεις σε ένα δύσκολο παιχνίδι, κατάφεραν τελικά να νικήσουν μάλλον άνετα, αφού δεν κινδύνεψαν σε καμία περίοδο του αγώνα.
Ο επόμενος αγώνα μας είναι ο σημαντικότερος της αγωνιστικής περιόδου απέναντι στην ΑΕ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ, την Κυριακή στις 4-5-2014, στις 14:00 στο Κλειστό της Αταλάντης.
Απέναντι στην ομάδα που είναι δεύτερη στη βαθμολογία και μας δυσκόλεψε περισσότερο από όλους τους αντιπάλους μας, πρέπει να διατηρήσουμε το πλεονέκτημα της νίκης μας στην έδρα της και το αήττητο της ομάδας μας!
Με νίκη η ομάδα μας τερματίζει πρώτη  στον Ζ΄ Όμιλο ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής.
Σας χρειαζόμαστε όλους κοντά μας!

Πάμε γερά παιδιά να κερδίσουμε και αυτό το παιχνίδι και να διατηρήσουμε την πρώτη θέση στον όμιλό μας.