Κυριακή 30 Μαρτίου 2014

Ντέρμπι με τα όλα του στη Θήβα ……

Για την πρώτη αγωνιστική των play offs,  η ομάδα μας αγωνίσθηκε το Σάββατο 29/3 στο κλειστό της Θήβας με τον πρώτο της κανονικής περιόδου  ΕΣ ΚΑΔΜΟΣ
Τελικό αποτέλεσμα μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι 76-66 για τον ΚΑΔΜΟ
Ήταν ένα ντέρμπι μεταξύ δύο πολύ καλών ομάδων, που κρίθηκε στο τελευταίο τρίλεπτο. Το κλειστό της Θήβας σχεδόν γεμάτο με τους φιλάθλους και των δύο ομάδων να δημιουργούν εκπληκτική ατμόσφαιρα!!!!   Οι 50 περίπου φίλαθλοι του ΛΟΚΡΟΥ, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα,  κέρδισαν τις εντυπώσεις της εξέδρας.
ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΑΣ ! ! !
Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τις δύο ομάδες με καλές επιλογές στις επιθέσεις τους και με συνεχή εναλλαγή στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο 21-22 για το ΛΟΚΡΟ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΚΑΔΜΟΣ πιο συγκεντρωμένος και προσεκτικός,   κατάφερε και προηγήθηκε με τη λήξη του ημιχρόνου 36-34. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας έπαιξε … έξυπνα στην επίθεση και με πολύ καλή άμυνα, το κέρδισε 16-21. Στα πρώτα 5 λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου … κολλήσαμε στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα ο ΚΑΔΜΟΣ να ισορροπήσει και να προηγηθεί με δύο πόντους. Στη συνέχεια δύο άδικες τεχνικές ποινές σε παίκτες της ομάδα μας αλλά και η σταθερά καλή απόδοση των παικτών του ΚΑΔΜΟΥ έφεραν το τελικό 76-66. Δυνατό παιχνίδι με αρκετά φάουλ  πολλές επαφές και συνεχή εναλλαγή στο σκορ. Και οι δύο ομάδες ήθελαν εξ ίσου αυτό το παιχνίδι. Ο ΚΑΔΜΟΣ πιο συγκεντρωμένος στο τέλος και με πληρέστερο  ρόστερ το κέρδισε.
ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στους παίκτες μας που  έδωσαν μεγάλες μάχες και τίμησαν τη φανέλα τους! ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ…….
Τον αγώνα  της Θήβας παρακολούθησαν πολλοί παράγοντες του αθλήματος μέλη του ΔΣ της ΕΣΚΑΣΕ, εν ενεργεία και πρώην διαιτητές,   προπονητές και παίκτες άλλων ομάδων της Ένωσης. Κατά κοινή ομολογία τα παιχνίδια του ΚΑΔΜΟΥ με το ΛΟΚΡΟ είναι …. πρόωροι τελικοί διότι πέρα από την ποιότητα των παικτών τους  και οι δύο διαθέτουν φιλάθλους που τις υποστηρίζουν και τις ακολουθούν.
Το αποτέλεσμα πλέον διαμορφώθηκε σε 2-1 νίκες για τον ΚΑΔΜΟ και το ερχόμενο Σάββατο 5/4 στο κλειστό της Αταλάντης θα γίνει ο επόμενος αγώνας. Πρέπει να τονίσουμε την άψογη φιλοξενία για την ομάδα αλλά και τους φιλάθλους μας από τους παράγοντες του ΚΑΔΜΟΥ την οποία θα φροντίσουμε να ανταποδώσουμε.
Καλούμε τους φίλους του ΜΠΑΣΚΕΤ να έρθουν να υποστηρίξουν την προσπάθεια των παικτών για τη νίκη και το 2-2 που θα μας δώσει τη δυνατότητα να διεκδικήσουμε  τη συμμετοχή μας στον τελικό της κατηγορίας στον τελευταίο αγώνα στη Θήβα.

Στο άλλο παιχνίδι των play offs ο ΙΩΝΙΚΟΣ Λαμίας κέρδισε στην Κύμη τον ΑΟ ΚΥΜΗΣ με σκορ 55-66    και προηγείται 2-1 στις νίκες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
ΣΑΒΒΑΤΟ 29-3 Κλειστό Θήβας ΩΡΑ 18:00
ΕΣ ΚΑΔΜΟΣ - ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ 76-66
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΚΟΤΣΙΜΠΟΣ – ΜΑΜΑΣΟΥΚΑ
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 15-12, 16-21, 24-11

ΕΣ ΚΑΔΜΟΣ (ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ Α)
ΧΑΡΑΤΣΗΣ Α 03(1), ΣΚΟΥΜΑΣ, ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ 13, ΧΑΡΑΤΣΗΣ Π.17, ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΓΚΟΛΙΑΣ 03, ΧΑΡΑΤΣΗΣ Ι 19(1), ΣΤΑΜΑΤΗΣ 02, ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ 12(2), ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 07.