Τετάρτη 2 Απριλίου 2014

Συνέχισε με νίκη το ΜΙΝΙ ΜΠΑΣΚΕΤ

Για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος μίνι μπάσκετ της Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε, στον Ζ΄ Όμιλο η ομάδα μας την Κυριακή 30-3-2014 αντιμετώπισε τον ΑΜΣ ΚΥΝΟΣ Λιβανατών στο Κλειστό της Αταλάντης. Δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη με το εμβληματικό 71-30, με «κλειδί» της νίκης και πάλι να είναι η συγκέντρωση και η σοβαρότητα που έδειξε μέσα στο παρκέ από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό.
Η ομάδα μας στο 1ο  δεκάλεπτο παίζοντας εξαιρετική άμυνα, με πίεση σε όλο το γήπεδο ανάγκασε τον αντίπαλο σε λάθη και παράλληλα με αποτελεσματική επίθεση τελείωσε το δεκάλεπτο με σκορ 19-02!
Στο 2ο δεκάλεπτο εκτυλίχτηκε το ίδιο σκηνικό. Με συγκέντρωση και σοβαρότητα στο παιχνίδι μας επικρατήσαμε με επιμέρους σκορ 22-05 και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 41-07!!!
Στο 3ο δεκάλεπτο, υπήρξε μικρή αντίδραση από την πλευρά του ΚΥΝΟΥ που κατάφερε και μείωσε τη διαφορά κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 52-21
Στο 4ο δεκάλεπτο, δοκιμάστηκαν πολλά και διαφορετικά σχήματα σε άμυνα και επίθεση με πολλές εσωτερικές αλλαγές στις θέσεις των παικτών.  Η ομάδα δείχνοντας συγκέντρωση και περισσότερη διάθεση στην άμυνα εκτόξευσε και πάλι τη διαφορά, και προκαλώντας εκνευρισμό στους αντιπάλους πήρε μια μικρή ρεβάνς για το νωχελικό 3ο δεκάλεπτο. Κέρδισε άνετα με επιμέρους σκορ 19-09.
Είναι σημαντικό ότι έπαιξαν αρκετό χρόνο και οι  δεκατρείς παίκτες που ήταν στην αποστολή και σκόραραν σχεδόν όλοι!!
Η ομάδα μίνι του συλλόγου μας συνέχισε το πολύ καλό ξεκίνημα και αφήνει υποσχέσεις για τη συνέχεια, που αναμένεται δυσκολότερη.
Ο επόμενος δύσκολος αγώνα μας είναι με την ΑΕ Λιβαδειάς, μια ομάδα πολύ καλή  με πλήρες ρόστερ, στις 6-4-2014 στη Λιβαδειά.