Τετάρτη 23 Απριλίου 2014

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΙΝΙ ΜΠΑΣΚΕΤ

«ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ» ΤΟ ΜΙΝΙ!!!!!!!!!!!!

Σαν «Σίφουνας» πέρασε το ΜΙΝΙ του «ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ» από το Κλειστό της Λιβαδειάς, όπου για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος μίνι μπάσκετ της Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε, στον Ζ΄ Όμιλο  την Κυριακή 5-4-2014 αντιμετώπισε την ΑΕ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ.
Παίζοντας πραγματικά πολύ καλό Μπάσκετ, με άμυνα από γρανίτη και επίθεση που κατά διαστήματα «έκρυβε» την μπάλα, κέρδισε άξια την νίκη με 43-53 μέσα στην Λιβαδειά.
Η ομάδα μας από το 1ο  δεκάλεπτο παίζοντας εξαιρετική άμυνα, έδειξε τις διαθέσεις της. Φάνηκε ότι θα είναι σκληρό καρύδι για τη γηπεδούχο ομάδα και παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ από την αρχή, τελείωσε το δεκάλεπτο με σκορ 14-09.
Στο 2ο δεκάλεπτο παρά την εξαιρετική προσπάθεια των μικρότερων σε ηλικία παικτών φάνηκαν οι απουσίες από το βασικό κορμό της ομάδας. Παρά τις πραγματικά συγκινητικές προσπάθειες τους όμως το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 22-21 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας.
Το 3ο δεκάλεπτο ανήκει ολοκληρωτικά στον «ΑΣ ΛΟΚΡΟ». Η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη και με εξαιρετικό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση δεν άφησε τους γηπεδούχους ούτε για μια στιγμή να σκεφτούν ότι μπορούν να διεκδικήσουν τη νίκη. Υπήρχαν στιγμές που «εξαφάνισε» τη μπάλα απέναντι σε μια πολύ καλή και γρήγορη ομάδα. Με επιμέρους σκορ 19-05(!!!) έδειξε ότι αυτή είναι το «αφεντικό» στο παιχνίδι.
Στο 4ο δεκάλεπτο, όπως ήταν αναμενόμενο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με πίεση σε όλο το γήπεδο, προσπαθώντας να εκμεταλλευθούν την κούραση και τις ελλείψεις της ομάδας μας. Όμως εδώ φάνηκε το «μέταλλο» αυτής της ομάδας. Η ΑΕ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ επιστράτευσε την τακτική των πολλών φάουλ και με αυξημένη πίεση σε κάθε σημείο του γηπέδου προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά. Η ομάδα μας δείχνοντας συγκέντρωση και αξιοθαύμαστη ψυχραιμία για παίχτες αυτής της ηλικίας, παρά τις συχνές αλλαγές που γίνονταν λόγω κούρασης και των πολλών φάουλ, κατάφερε να συντηρήσει τη διαφορά.
Τελικό σκορ 43-53.
Η νίκη αυτή απέναντι σε μια καλογυμνασμένη ομάδα με πλήρες ροστερ και μάλιστα εκτός έδρας, δείχνει την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στην κατηγορία αυτή από προπονητή και παίχτες.
Τα πολύ θετικά σχόλια των πολλών φιλάθλων της Λιβαδειάς για αυτήν την ομάδα είναι ίσως καλύτερη ανταμοιβή, ακόμα και από την νίκη.

ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΝΙ!

Με νίκη συνέχισε το ΜΙΝΙ του «ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ» στο Κλειστό της Αταλάντης, όπου για την τέταρτη και τελευταία αγωνιστική του α΄ γύρου του πρωταθλήματος μίνι μπάσκετ της Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε, στον Ζ΄ Όμιλο  την Τρίτη 22-4-2014 αντιμετώπισε την ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ.
Η ομάδα μας στο 1ο  δεκάλεπτο ξεκίνησε νωθρά με «φλύαρη» επίθεση, επηρεασμένη ίσως από την δεκαήμερη αποχή λόγω Πάσχα, δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους της να προηγηθούν στο σκορ στο πρώτο εξάλεπτο με 5-8. Σιγά-σιγά ισορρόπησε το παιχνίδι και έχοντας υπομονή  και καλές επιλογές στην επίθεση με την μπάλα να περνάει στους ψηλούς, τελείωσε το δεκάλεπτο με σκορ 15-11 υπέρ της.
Στο 2ο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν. Η άμυνα «έδεσε» και θύμισε προηγούμενα παιχνίδια, ενώ η επίθεση έγινε πιο «προσεκτική». Το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 35-19 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας.
Το 3ο δεκάλεπτο ανήκει ολοκληρωτικά στον «ΑΣ ΛΟΚΡΟ». Η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη και με εξαιρετικό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση δεν άφησε τους αντιπάλους ούτε για μια στιγμή να σκεφτούν ότι μπορούν να διεκδικήσουν τη νίκη. Με επιμέρους σκορ 20-06 και απόδοση να κυμαίνεται στα γνωστά υψηλά επίπεδα των προηγούμενων αγώνων της τέλειωσε το δεκάλεπτο αυτό.
Στο 4ο δεκάλεπτο, όπως ήταν αναμενόμενο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Με πολλά και διαφορετικά σχήματα σε άμυνα και επίθεση για την ομάδα μας από τον προπονητή της κ. Μάτο Ανέστη, το σκορ πήγαινε καλάθι-καλάθι. Η ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά, αλλά δεν τα κατάφερε τελικά.
Τελικό σκορ 69-39.
Συγχαρητήρια στους αθλητές μας και τον προπονητή τους για την εξαιρετική δουλειά που κάνουν, η οποία άλλωστε φαίνεται στο παρκέ κάθε φορά!
Η παρουσία των πολλών φιλάθλων της γηπεδούχου αλλά και της φιλοξενούμενης ομάδας, είναι ένα ενθαρρυντικό στοιχείο για την ανάπτυξη του Μπάσκετ στην πόλη μας, αλλά και στην ευρύτερη περιοχή.
Ένα επιπλέον και εξίσου σημαντικό κίνητρο για τα παιδιά του ΜΙΝΙ ήταν και η παρουσία πολλών παιχτών της αντρικής ομάδας του ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ τωρινών και παλαιότερων, που με τα θετικά τους σχόλια για την απόδοση τους ανέβασαν το ηθικό τους στα ύψη, γιατί αποτελούν τα πρότυπα στα οποία προσπαθούν να μοιάσουν.
Ελπίζουμε στην παρουσία όλων τους και στη συνέχεια!
Ο επόμενος σημαντικός αγώνα μας είναι με την ΑΕ ΑΠΟΛΛΩΝ  ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ, μια ομάδα πολύ καλά προπονημένη,
στις 23-4-2014 στο Κλειστό της Αταλάντης, στις 17:00.
Καλούμε όλους τους φιλάθλους της Αταλάντης σ’ αυτό το σημαντικό αγώνα να ενισχύσουν και να επιβραβεύσουν με το χειροκρότημα τους την ομάδα αυτή, γιατί πραγματικά το αξίζει.