Κυριακή 15 Μαρτίου 2015

ΛΟΚΡΟΣ – ΑΥΛΙΔΑ 96 – 73

Για την 17η αγωνιστική της Α΄ ΕΣΚΑΣΕ το Σάββατο 14/3, ο ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ αντιμετώπισε στο κλειστό της Αταλάντης τον ΓΣ ΑΥΛΙΔΑΣ.
Τελικό αποτέλεσμα 96-73.
Το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι ομάδες κοντά στο σκορ με το ΛΟΚΡΟ να μπαίνει στο παιχνίδι μουδιασμένος και χωρίς ενέργεια. Οι παίκτες της ΑΥΛΙΔΑΣ με καταπληκτική ευστοχία στην επίθεση (τρία τρίποντα στην πρώτη περίοδο),  είχαν εντυπωσιακό ξεκίνημα.  Το δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Λεωνίδα Καρατράντου έδειξαν τελείως διαφορετική εικόνα. Έκλεισαν τους διαδρόμους στην άμυνα, πήραν τα ριμπάουντ και πέτυχαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό.  Παράλληλα μπήκαν και τα τρίποντα στην επίθεση, με αποτέλεσμα το σκορ σε κάποιες στιγμές του αγώνα να φτάσει και στο +25. Ήταν  ένα παιχνίδι περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα από ένα σημείο και μετά, αλλά πρέπει να τονίσουμε την  άποψη μας ότι  η θέση της ΑΥΛΙΔΑΣ στην βαθμολογία την αδικεί …….
Πλέον μπήκαμε στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος. Απομένει η τελευταία αγωνιστική το ερχόμενο Σάββατο στις 21/3 στη Λαμία που θα αντιμετωπίσουμε τον ΕΣΠΕΡΟ και αμέσως μετά ξεκινούν οι αγώνες των play offs με αντίπαλο και πάλι τον ΕΣΠΕΡΟ. Από το αποτέλεσμα του ερχόμενου Σαββάτου θα ξεκαθαρίσει  ποια ομάδα θα έχει το πλεονέκτημα έδρας στη συνέχεια. Η ομάδα  προετοιμάζεται  με τον καλύτερο τρόπο και παρόλα τα προβλήματα των τελευταίων δύο μηνών, θα παλέψει να κερδίσει τον ΕΣΠΕΡΟ και να παίξει στους τελικούς της κατηγορίας. Θέλουμε  στη δύσκολη συνέχεια  του πρωταθλήματος, σε κάθε παιχνίδι εντός και εκτός έδρας,  την αισθητή παρουσία και υποστήριξη των φιλάθλων της ομάδας. Η ενέργεια που εισπράττουν οι παίκτες   από την παρουσία των  φιλάθλων στην εξέδρα,  μεταφράζεται σε αγωνιστική  ανάταση στα δύσκολα σημεία των αγώνων.
Όλοι τώρα πρέπει να είμαστε συσπειρωμένοι  με στόχο τον ΤΕΛΙΚΟ ! ! !
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Σάββατο 14 Μαρτίου     Κλειστό Αταλάντης ώρα 18:00
ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ – ΓΣ ΑΥΛΙΔΑ 96-73
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΚΟΤΣΙΜΠΟΣ – ΚΑΡΑΜΠΙΤΣΑΚΟΣ             ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 18-24, 26-19, 33-14, 19-16.