Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2015

ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΜΦΙΣΣΑ 59-61

Στην Άμφισσα αγωνίσθηκε το Σάββατο 7/2 η ανδρική ομάδα ΜΠΑΣΚΕΤ του ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ και αντιμετώπισε τον ΜΑΚΑΡΟ  Άμφισσας για την 13η αγωνιστική της Α΄  ΕΣΚΑΣΕ.
Τελικό αποτέλεσμα 59-61 για το ΛΟΚΡΟ.
Η ομάδα μας φανερά αγχωμένη και επηρεασμένη από τους πρόσφατους τραυματισμούς και την απουσία για τον ίδιο λόγο του αρχηγού ΜΑΤΟΥ ΑΝΕΣΤΗ, ήταν πολύ νευρική και άστοχη. Στο πρώτο δεκάλεπτο μετά το 0-7 στα πρώτα λεπτά δέχθηκε ένα σερί 11-0. Γρήγορα οι παίκτες μας αφυπνίστηκαν και    κατάφεραν με τη λήξη του δεκαλέπτου να προηγούνται 12-16. Το δεύτερο δεκάλεπτο τις  πολύ κακές επιλογές στην επίθεση και την ολιγωρία της άμυνας εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι παίκτες του ΜΑΚΑΡΟΥ και πήγαν στο ημίχρονο με σκορ 32-25. Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε μεγάλη μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες με το παιχνίδι να γίνετε  πολύ σκληρό. Φτάσαμε να χάνουμε και 17 πόντους αλλά εκεί η άμυνα του ΛΟΚΡΟΥ έκλεισε, οι παίκτες του ΜΑΚΑΡΟΥ δεν έβαλαν τα μακρινά σουτ και     βελτιώθηκε η επίθεση μας . Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 20-18. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του ΚΑΡΑΤΡΑΝΤΟΥ  με οδηγό την εμπειρία τους περιόρισαν αισθητά τους αντιπάλους και πέτυχαν εύκολα καλάθια που τους έδωσαν την τελική νίκη. Σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο 07-18.
 Ο ΜΑΚΑΡΟΣ πολύ βελτιωμένος σε σχέση με τον πρώτο γύρο αλλά η ομάδα μας ήθελε αυτή τη νίκη για να παραμείνει ΜΟΝΗ - ΠΡΩΤΗ στη βαθμολογία και την πήρε πανάξια παρόλο που διαβάζουμε σε τοπικά site της Άμφισσας ότι βοήθησε γι αυτό η διαιτησία. Εμείς δεν θα σχολιάσουμε την απόδοση και τις αποφάσεις  των διαιτητών. Άλλωστε  σε καμία ανάρτηση μας φέτος δεν το έχουμε κάνει  και θεωρούμε ότι πρωταγωνιστές σε κάθε παιχνίδι είναι μόνον οι  παίκτες. Και βέβαια  μακριά από εμάς η άποψή που γράφτηκε  ότι οι διαιτητές  σφυρίζουν με βάση   τη σειρά του βαθμολογικού πίνακα …….

Θα σταθούμε κριτικά  στην παρουσία των φιλάθλων μέσα στο παρκέ σε  εξέδρες πρόχειρες χωρίς προστατευτικά και διαχωριστικά και κοντά στις γραμμές του αγωνιστικού χώρου.  Το γήπεδο της Άμφισσας διαθέτει εξέδρες άνετες και με πολύ καλή πρόσβαση για τους φιλάθλους. Η άποψή μας είναι ότι είναι λάθος η θέση αυτή για τους φιλάθλους και τελικά το κακό που προκαλεί η παρουσία τους εκεί  είναι πολύ περισσότερο από το καλό προς στην ομάδα. Πάντα θα βρεθούν κάποιοι ανεγκέφαλοι φίλαθλοι που τελικά προξενούν με τις ενέργειές τους προβλήματα στην αξιόλογη προσπάθεια των αθλητών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Μάκαρος Άμφισσας - ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ Αταλάντης 59-61                 Διαιτητές: Χριστοδούλου, Γερονικολός
Δεκάλεπτα: 12-16, 20-9, 20-18, 7-18

Μάκαρος Άμφισσας (Παπούλιας): Λαμπρόπουλος 5, Ταγκαλής, Οικονόμου 5, Κυριακίδης 14 (2), Γίδας, Κακογιάννης, Λούπουλ, Φλώκος, Παπαδάκης 20 (2), Μαμαρέλης 3, Ψιμούλης 12 (1), Μώρος.
Λοκρός Αταλάντης (Καρατράντος): Διαμαντής 10 (2), Πρεφαντής, Μπούτσικας, Παγώνης, Θεοφανόπουλος 4, Αργύρης 10 (1), Χατζηστάμου 11 (1), Κολτζής,  Μάτος Αγγ. 7, Τσαπούρνας 17, Σοροπάνης 2.
Την επόμενη αγωνιστική 14/2 η ομάδα μας υποδέχεται τον ΑΣΤΕΡΑ Αλιβερίου στο κλειστό της Αταλάντης. Τις επόμενες μέρες ολοκληρώνεται η αποκατάσταση της υγείας των τραυματιών παικτών και η ομάδα να είναι πανέτοιμη στα υπόλοιπα παιχνίδια  του πρωταθλήματος και στα play off.