Πέμπτη 15 Μαΐου 2014

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΤΗΣ Η ΟΜΑΔΑ ΜΙΝΙ ΜΠΑΣΚΕΤ ! ! !

Πρωταθλητής αναδείχθηκε το ΜΙΝΙ του ΑΣ «ΛΟΚΡΟΣ» μια αγωνιστική πριν το τέλος του β΄ γύρου του πρωταθλήματος μίνι μπάσκετ της Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε., στον Ζ΄ Όμιλο.
Την Κυριακή  11-5-2014 στο κλειστό της Μαλεσίνας, νίκησε και την ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ με 39-49.
Η ομάδα μας παρουσιάστηκε στον αγώνα με σημαντικές ελλείψεις βασικών παικτών της, λόγω κυρίως των εξετάσεων των  στις Ξένες Γλώσσες, που γίνονταν ταυτό το Σαββατοκύριακο.
Αυτοί όμως που μπήκαν στο γήπεδο, ήταν αποφασισμένοι για μια ακόμα νίκη σε μια πολύ δύσκολη έδρα.
Στο 1ο  δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να επιβεβαιώνουν τη φήμη ότι στην έδρα τους μεταμορφώνονται σε μια πολύ μαχητική ομάδα ικανή να δυσκολέψει οποιονδήποτε αντίπαλο. Αντιμετωπίζοντας αποτελεσματικά τον ένα και μοναδικό ψηλό της ομάδας μας, δυσκόλεψαν την λειτουργία της με αποτέλεσμα αυτή να δυσκολεύεται να φτάσει στο καλάθι. Σκορ δεκαλέπτου 10-06 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας.
Το 2ο δεκάλεπτο ανήκει αποκλειστικά στην ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ. Αποφασισμένοι να εκμεταλλευτούν στο έπακρο τις ελλείψεις της ομάδας μας οι γηπεδούχοι με πολλές αλλαγές «έτρεξαν» πολύ και το σκορ άρχισε να παίρνει διαστάσεις υπέρ τους. Παρά τις, περιορισμένες εκ των πραγμάτων, αλλαγές του προπονητή μας που προσπάθησε με διάφορους τρόπους να αναστρέψει την κατάσταση, αυτό δεν φαινόταν ότι μπορεί να γίνει. Το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 27-12 υπέρ της ομάδας των γηπεδούχων που φάνηκε να επικρατούν ολοκληρωτικά στο σημείο αυτό του αγώνα.
Το 3ο δεκάλεπτο όμως επεφύλασσε εκπλήξεις για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πίστεψαν ότι θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα. Η ομάδα μας μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένη να αποδείξει ότι δεν βρίσκεται τυχαία στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά κυρίως να αποδείξει ότι  έχει …την καρδιά του πρωταθλητή κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες και σε οποιαδήποτε έδρα. Έτρεξε περισσότερο στην άμυνα, άλλαξε τα πλάνα της στην επίθεση και με πολλά πικ εν ρολ ή διεισδύσεις των περιφερειακών της κατάφερνε να φτάνει ευκολότερα στο καλάθι. Αυτές οι αλλαγές στην τακτική της, κυρίως επιθετικά, «βραχυκύκλωσαν» τους αντιπάλους της που δυσκολεύονταν πλέον να αμυνθούν, αλλά και να βάλλουν τη μπάλα στο καλάθι. Επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 05-19.
Στο 4ο δεκάλεπτο, όπως ήταν αναμενόμενο το παιχνίδι έγινε πραγματικό «ντέρμπι». Με τις ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ το παιχνίδι έδειχνε ότι θα το κερδίσει η ομάδα με την μεγαλύτερη ψυχική αντοχή. Όμως ήταν φανερό ότι η ψυχολογία ήταν υπέρ της ομάδας μας. Με τεράστια ψυχικά αποθέματα, έμοιαζε «αφηνιασμένη» μέσα στο γήπεδο, το οποίο έτρεξε σε όλο το μήκος και το πλάτος του, διεκδικώντας και κλέβοντας διαρκώς την μπάλα . Στο τελευταίο τρίλεπτο φάνηκε το παιχνίδι να γέρνει υπέρ μας αφού η διαφορά έφτασε και στο +12. Τελικό σκορ 39-49 για τον ΑΣ «ΛΟΚΡΟΣ».
Συγχαρητήρια στους αθλητές μας και τον προπονητή τους για την εξαιρετική προσπάθεια που έκαναν δείχνοντας σοβαρότητα, ψυχραιμία ξεπερνώντας όλα τα προβλήματα με κυριότερο την κούραση.
Δίνοντας όλες τους τις δυνάμεις σε ένα δύσκολο παιχνίδι, σε μια δύσκολη έδρα κατάφεραν τελικά να νικήσουν κόντρα σε κάθε προγνωστικό του αγώνα.
Ο επόμενος αγώνα μας είναι ο τελευταίος της αγωνιστικής περιόδου, απέναντι στην ΑΕ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ, το Σάββατο 17-5-2014, στις 17:00, στο Κλειστό της Αταλάντης.
Απέναντι στην ομάδα που είναι δεύτερη στη βαθμολογία και μας δυσκόλεψε περισσότερο από όλους τους αντιπάλους μας, πρέπει να διατηρήσουμε το αήττητο της  έδρα μας σε όλα τα πρωταθλήματα μπάσκετ αυτής της αγωνιστικής περιόδου που συμμετείχε ο «ΑΣ ΛΟΚΡΟΣ»!
Με νίκη η ομάδα μας θα είναι η αήττητη πρωταθλήτρια του Ζ΄ Ομίλου.
Σας χρειαζόμαστε όλους κοντά μας, να χειροκροτήσουμε την προσπάθεια των αθλητών μας, γιατί αυτό το χειροκρότημα θα είναι το μεγαλύτερο «Πρωτάθλημα» τους!